Kui tasuta on "tasuta turundus"?

Eelmisel nädalal toimus Altexis koostöös Pärnu Konverentsidega üks huvitav Eesti blogijate kokkutulek, kus arutati erinevaid e-teemasid s.h. internetiturundusest. smartAD meeskonnast osales üritusel Rando, kelle muljed sellest üritused olid järgmised:

Laudkond kuhu sattusin hakkas hekseldama teemal “Kuidas teha internetis suuri tegusid vähese rahaga (võrreldes traditsioonilise meediaga)?” Kuigi arutelu väljus peagi etteantud teema raamidest jäi mulle endale mõttesse mõlkuma üks õhku kerkinud teemaarendus – nimelt kui tasuta on “tasuta turundus”. Selle viimase all mõtlen tegevusi, mille eest ettevõte raha välja ei käi nagu näiteks blogimine ja selle kaudu enda maine kujundamine. Kui vähegi peab paika Marveti poolt välja öeldud 80/20 reegel, siis iga blogi kirjutamisele aeg tuleb korrutada 5’ga. Kui oma tööd teha sisukalt, siis ühe artikli kirjutamisele võib vabalt kuluda 1-1.5h ehk siis kokku ettevalmistusega kuni 1 tööpäev… ja kui nädalas ikka paar-kolm artiklit kirjutada, siis on tegemist 0.5 töökohaga,mille keskmine kulu Eesti tingimustes oleks 200-300 000 krooni aastas (arvestatud on keskmist palka, maksusid ning üldkulusid ühe töötaja kohta). Selle raha eest saaks aga juba teha väga korraliku reklaamikampaania….

Muidugi tuleb arvesse võtta ka tulemusi, mida blogimine endaga kaasa toob s.t. kui palju (regulaarseid) lugejaid ühel blogil on, kas tõuseb seeläbi ettevõtte üldine tuntus teatud märksõnade kaudu, on mingeid efekte ettevõtte käibele jne Ehk lõppkokkuvõttes tuleb teha ükskorralik ROI analüüs oma “tasuta” tegevustele ning võrrelda seda teiste võimalike turundustegevustega.

Võibolla tõesti on mõistlik investeerida blogimisse rohkem kui traditsioonilistesse tegevustesse, aga võibolla ka mitte – kõik sõltub konkreetse ettevõtte olukorrast ning eesmärkidest. Internetiturunduse teemadel nii kitsas kui ka laias perspektiivis saab arutada ka Pärnu Turunduskonverentsil juba mai keskel.

Kohtumiseni Pärnus!

Robin Gurney foto Aivar Ruukeli kaameraga (allikas: Gerd Tarandi blogi)