Internetireklaami kasv USAs ja Google

Internetireklaami käive USAs ületas esmakordselt $21 miljardit 2007 aastal. Samas näitavad esialgsed andmed, et kasv on aeglustumas. Suur shokk oli eelmisel nädalal see kui meediasse paisati info, et Google klikkide arv jäi jaanuaris samaks võrreldes detsembriga.

Kas tegemist on majanduse madalseisust tuleneva mõjuga inimeste klikkimisharjumustele (väiksem optimism tuleviku suhtes sunnib vähem klikkima igasugu reklaamidel) või on jõutud tasemele, kus kiire kasvu ajad on möödas? Pigem võib arvata, et tegemist on siiski majanduse madalseisust tuleneva ajutise aktiivsuse langusega. Samuti tuleb arvestada, et hetkel on tegemist siiski ühest allikast tuleva infoga ja räägitakse ainult ühes kuust (jaanuarist). Seega ei tasu veel teha kaugeleulatuvaid järeldusi, et kiire internetireklaami kasvu aeg on möödas ja Google hakkab manduma. Meie hinnangul ei ole see loogiline arvestades turu üldisi perspektiive.

Interactive Advertising Bureau (IAB) ennustab, et internetireklaami käive 2007 aastal kasvas 25% võrreldes 2006 aastaga. Võrdluseks tuues kasvas 2006 aastal interentireklaami käive 35% võrreldes 2005 aastaga. Seega on suht selge, et kasv aeglustub. Analüütikute hinnangul on loogiline, et kasv aeglustub, kuna internet moodustab aasta aastalt aina suurema osa kogu reklaamiturust. Samas moodustab internet endiselt vähem kui 10% USA reklaamiturust, mis tähendab. et kasvu peaks jaguma veel pikaks ajaks.